Yerel Yönetimler Açık Veri Endeksi Tanıtım Toplantısına Davetlisiniz

Açık Veri ve Teknoloji Derneği olarak bir süredir üzerinde çalıştığımız Yerel Yönetimler Açık Veri Endeksi‘ni 10 Ocak 2023 Salı günü, Harvard Business Review Türkiye‘nin desteğiyle sizlere sunmak için heyecanlıyız.

Yerel Yönetimler Açık Veri Endeksi hazırlamadaki temel amacımız; yerel yönetimlerde açık verinin tüm bu potansiyelinden yararlanılmasını sağlayacak bir ekosistemi devreye sokmak; sosyal ve demokratik faydalarının arttığı bir ortam yaratmak.

Açık Veri Endeksi Raporunda Neler Var?

Yerel Yönetimler Açık Veri Endeksi raporunda açık veri portalına sahip 5 büyükşehir belediyesinin (Balıkesir, Bursa, İstanbul, İzmir ve Konya) hem şeffaflık ve hesap verilebilirlik hem de açıklık kültürünün yaygınlaşması için attığı adımları inceleme altına aldık. Amacımız bu kurumların öncü olduklarını göstermek ve hazırlanan değerlendirme kriterleri ile yargılayıcı değil teşvik edici olarak açık veri çalışmalarının daha da ileri taşınmasını sağlamak.

Bu amaç ve hedeflerle; Yerel Yönetimler Açık Veri Endeksi motivasyonunu dört başlıkta sıralayabiliriz;

  1. Verilerini uluslararası standart ve kullanılabilirliğe uygun şekilde açmak için çalışan ve varsayılan olarak açık olmayı hedefleyen yerel yönetimleri teşvik etmek,
  2. Hesap verilebilirlik, yenilikçilik ve sosyal etki için açık verinin nasıl yayınlandığına ve kullanıldığına dair Türkiye çapında ölçüm ve analiz yapmak,
  3. Yerel yönetimler arasında rekabete imkan verecek karşılaştırmalı bir endeks hazırlamak,
  4. Verilerini hiç açmamış olan yerel yönetim organizasyonlarına ilham vererek, ülkemizdeki  açık veri sistemlerinin yaygınlaşmasını sağlamak.

Geri bildirimlerle geliştirerek, her sene yayınlamayı hedeflediğimizYerel Yönetimler Açık Veri Endeksi çalışmasının; hem verileri açma iradesini arttırması hem de veri kaynaklarınının geliştirilmesine imkan vereceğine inanıyor ve sizi 10 Ocak 2023 Salı günü saat 14:00’da başlayacak tanıtım etkinliğimize davet ediyoruz.

Etkinlik Programı

Harvard Business Review Türkiye‘nin desteğiyle düzenlediğimiz bu tanıtım toplantısı HBR Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Serdar Turan’ın açılış konuşmasıyla başlayacak ve AVTED Açık Veri Endeksi Proje Yürütücüsü Dr. Fatih Sinan Esen ve AVTED, Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Eren Yerel Yönetimler Açık Veri Endeksi’ni izleyicilerle paylaşacak.

Son oturumda ise Akan Abdula (FutureBright Group, Kurucu), Doç. Dr. Dicle Yurdakul (WE.Q Consulting, Kurucu & Yönetici Ortak) ve Dr. Çağla Gül Şenkardeş (İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi, İstanbul Blockchain Women), Serdar Turan moderatörlüğünde İçgörüye Ulaşmak için Açık Veri başlığını masaya yatıracak.

Buraya tıklayarak tanıtım toplantımıza kayıt olabilir, sorularınızı bizimle paylaşabilir ve raporumuza erişen ilk kişilerden biri olabilirsiniz.

Ön bilgilendirme için www.acikveriendeksi.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

14:00
HBR Perspektifi
Serdar Turan – HBR Türkiye, Genel Yayın Yönetmeni
14:15 Yerel Yönetimler Açık Veri Endeksi: Hazır Olma, Uygulama ve Etkiler
Bilal Eren – AVTED, Yönetim Kurulu Başkanı
Dr. Fatih Sinan Esen – AVTED, Açık Veri Endeksi Proje Yürütücüsü
14:35
Panel: İçgörüye Ulaşmak için Açık Veri
Akan Abdula – FutureBright Group, Kurucu
Doç. Dr. Dicle Yurdakul – WE.Q Consulting, Kurucu & Yönetici Ortak
Dr. Çağla Gül Şenkardeş – İstanbul Bilgi Üni. Öğretim Görevlisi
Moderatör: Serdar Turan – HBR Türkiye, Genel Yayın Yönetmeni
Paylaşın