Tuzla Belediyesi İle Düzenlediğimiz Açık Veri Maratonu 21 Ekim’de Başlıyor

AVTED olarak teknik yürütücülüğünü üstlendiğimiz İstanbul Kalkınma Ajansı destekli T.C. TuzlaBelediyesi Açık Veri Portalı Projesi Ekim 2022’de hayata geçirmiştik. Şimdi de bu projenin en önemli ayaklarından biri olan “Açık Veri Yazılım Yarışması”nı 21-22 Ekim 2023 tarihinde organize ediyoruz.

Açık veri temelli akıllı şehirler yarışması teması ile düzenlenecek yarışmanın jenerik başlığı “Veri Maratonu” olarak belirlendi. T.C. Tuzla Belediyesi Açık Veri Portalı ve Yönetim Sistemi (veri.tuzla.bel.tr) üzerindeki veri setlerinin daha fazla duyurulması, yaygınlaştırılması ve kullanılması amacıyla düzenlenecek olan etkinlik ile kentsel sorunlara yönelik yazılım çözümlerinin geliştirilmesini hedefliyor.

Türkiye Belediyeler Birliği ve AWS’nin de paydaşları arasında olduğu yarışma 21-22 Ekim 2023 tarihleri arasında 35 saat süren bir maraton şeklinde düzenlenecek. Son başvuru tarihi ise 18 Ekim 2023 saat 17.00.

Toplam Ödül: 120.000 TL

Hali hazırda veri.tuzla.bel.tr adresindeki Açık Veri Portalı ve Yönetim Sistemi üzerinden 70’i aşkın açık veri seti farklı formatlarda görüntülenebilir, indirilebilir ve kullanılabilir durumda. Şehircilikten eğitime, afetten kültür sanata kadar 10 kategori altındaki veri setleri ile hayatlarımızı kolaylaştıran ve/veya sorunlarımıza çözümler sunan birçok web sitesi, akıllı telefonuygulaması ve servisler oluşturulabilir.

En hızlı Wi-Fi bölgeleri, engelli şarj istasyonlarının konumları, afet anında acil toplanma alanları, evde sağlık hizmetlerinin yıllara göre dağılımını gösteren veri setleri erişilebilir örneklerden sadece bazıları.

Toplam 120.000 TL ödüllü Veri Maratonu ile ilgili tüm detaylar ve katılım için www.maraton.tuzla.bel.tr adresini ziyaret edebilir, veri maratonuna bize katılabilirsiniz.

Paylaşın