Açık Veri Neden Çok Önemli?

Ekonomiden sosyal hayata, bilgiye ulaşımdan toplumsal faaliyetlere kadar yaşamımızın her alanında bir “kapalılık” sorunu olduğu aşikar. Bu nedenle yaşadığımız dönemi, bir güvensizlik çağı
olarak niteleyenlerin sayısı oldukça fazla. Bugün karşılaştığımız ve çözümler için çırpındığımız sorunların büyük kısmı; bilgi sahipliğinin tek merkezde, tek şirkette, tek kurumda, tek kişide toplanması değil mi?

Bizler, bu sorunun çözümünün “açıklık” ve bunun zemini olan “açıklık kültürünün” benimsenmesinde olduğunu düşünüyoruz. Açık erişim, açık bilim, açık veri, açık devlet, açık toplum ve hatta açık teknoloji gibi kavramların öne çıktığı bu dönemde, günümüzün gelişen teknolojilerinin de imkanlarıyla bizlere ait kamu verisinin açık hale getirilmesi için çok büyük avantajlara sahip olduğumuz düşünüyoruz.

Hem yasal hem de teknik olarak paylaşılmasında engel olmayan, üzerinde herhangi bir telif, patent gibi bir kontrol mekanizması tarafından kısıtlanmamış, herkes tarafından ücretsiz ve özgürce tekrar tekrar kullanılabilen, dağıtılabilen ve yaşam faaliyetlerimize maddi manevi fayda sağlayan açık veriyi, sahip olduğumuz teknolojik imkan ve erişim bu kadar artmış iken neden daha fazla kullanmıyoruz?

Trafik kazalarının azaltılmasından, sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesine, enerji tasarrufundan finansal politikalara kadar her alanda kullanılabilecek açık verinin bizleri daha iyi birey daha iyi toplum ve ülkemizi daha iyi bir ülke yapacağına inanıyoruz.

Paylaşın