Dünya Bankası’nın Açık Verileri Setlerine Bir Örnek: Cinsiyet İstatistikleri

Dünya Bankası “sürdürülebilir şekilde aşırı yoksulluğu sona erdirmek ve paylaşılan refahı teşvik etmek” misyonuyla gelişmekte olan ülkelerde yoksulluğu azaltacak yollar bulma hedefiyle çalışmalarını sürdürüyor. 150’den fazla ülke ve üyeyle çalışarak gelişmekte olan ülkeler için gerçek yaşam istatistikleri sunup bu istatistikleri analiz edip yoksulluğu azaltma stratejileri geliştiriyor.

Dünya Bankası Grubu gelişmekte olan ülkeler için iklim değişikliği, eğitim, cinsiyet, finansal katılım, kentsel gelişim, sağlık, yoksulluk gibi kalkınma sorunlarına çözüm olacak konularla çalışmalar yapıyor ve açık veri araştırmaları ile de bunu destekliyor.

Dünya Bankası Grubu’nun “Veri Kataloğu (Data Catalog)” sayfasında mikro veri, finans ve enerji veri platformlarından gelen açık veri araştırmaları ve veri kümeleri sunuluyor ve söz konusu verilerin bulunması, kullanılması, paylaşılması kolaylaştırılıyor. Verilerin detaylı listesine veri kataloğu üzerinden ücretsiz ve açık şekilde erişebileceğiniz gibi veri kataloğundaki araştırmaları ülkelere, kaynağına, koleksiyonuna, kaynak tipine ve lisansına göre filtreleyebilirsiniz.

 

Cinsiyet İstatistikleri

Dünya Bankası’nın sunduğu Cinsiyet İstatistikleri (Gender Statistics) hakkında yapılan bir araştırma ve veri setlerini bu kapsamda inceleyelim.

Öncelikle veri setinin 21 Aralık 2021 tarihinde en son güncellendiğini ve bu veri setlerinin kamu konu alanı hakkında yapılmış bir çalışma üzerinden elde edildiğini paylaşalım. “Creative Commons Atıf 4.0” lisansı ile lisanslanmış bu veri setleri Dünya Bankası’nın kullanıcı olan veya olmayan kişilerin erişimine açık. Bu veri setlerine birden fazla kaynak tipinde (API, Databank, Zip, Portal) erişilebiliyor.

Cinsiyet İstatistikleri Fas, Orta Doğu ve Kuzey Afrika, Malta, Umman ve neredeyse 230 tane coğrafi bölgenin yer aldığı verileri içeriyor. 2010 yılından bu yana yılda dört defa Nisan, Temmuz, Eylül ve Aralık aylarında güncelleniyor.

Cinsiyet İstatistikleri veri tabanı demografik, eğitim, sağlık, ekonomik fırsatlar, kamusal yaşam ve karar alma sürecini kapsayan cinsiyete göre ayrılmış veriler ve cinsiyet istatistiklerini kapsayan verileri içeriyor. Detaylı bilgi sunulan başlıkların bazıları ise şöyle;

  • Ücretli ve maaşlı işçiler
  • Doğum kontrol yaygınlık oranı (15-49 yaş kadınlar için)
  • Erkek sayısı
  • Doğum kaydının eksiksizliği
  • Yalnız ve ev sahibi kadınlar
  • Tek başına arazi sahibi olan erkekler
  • 0-14 yaş arası toplam nüfus
  • Arazi sahibi olmayan kadınlar

Excel içinde yer alan dokümanda veriler, ülkeler, seriler, ülkeler-seriler, seriler-zaman ve dipnot olarak sayfalara ayrılmıştır. Her bir sayfada güncel detaylı bilgiler bulunabilir. Excel belgesi içindeki verilere aynı zamanda portal üzerinden görselleştirilmiş ve sınırlandırılmış şekilde de erişilebiliyor.

Portal veri setlerini ülke/bölge, konu, dizine göre sınırlandırıp arama yapma olanağı sunuyor. Filtreleyerek yapılan aramalar görsel grafik olarak alınabiliyor.

Bu veri setleri herhangi bir konuda belli yaşlardaki demografik, eğitim, sağlık, ekonomik fırsatlar, kamusal yaşam alandaki farklılıklarını inceliyor ve bir ülke içindeki bir konu hakkında durumları öğrenmeye fayda sağlıyor.

Cinsiyet İstatistikleri veri setlerini şu sayfada görebilir ve daha detaylı şekilde inceleyebilirsiniz.

Açıklama: Bu içerik açık veri gönüllüsü Hayrun Nisa ÇETİN tarafından kaleme alınmıştır.

Görsel Kaynak: World Bank

Paylaşın