Ukrayna’nın Yaşanabilir Şehirleri Açık Veriyle Göz Önünde

Ukrayna, konut, inşaat, emlak/gayrimenkul sektörü için açık veri paylaşımı yapan ülkelerden biri.  Cityscale.com.ua adresinden erişilebilen açık veriler Ukrayna’daki şehirler hakkında yaşanabilirlik durumunu gözler önüne seriyor.

Söz konusu açık veri kaynağı sayesinde yerel suç verileri, çevre verileri (kirlilik seviyeleri), sağlık verileri (hastahane imkânları), ulaşım (toplu taşıma, zamanlama, yol, güzergâh) verileri incelenebiliyor.

Ukrayna’nın şehir ölçeği hakkındaki açık veri senaryosu da bu platform üzerinde paylaşılıyor. Ukrayna’nın Şehir Ölçeği açık veri senaryosu vatandaşlara konut maliyetleri, kamu hizmet
oranları, suçluluk, çevre, altyapı ve daha birçok farklı yaşam koşullarına ilişkin verilere erişim sağlama imkânı sunuyor. Platformun amacı elbette bu olumsuzlukları ve sorunlara çözüm bulabilmek.

Ayrıca kullanılan tüm devlet verileri makinelerce okunabilir olmadığı için kamuya açık belgeler taranmış ve PDF, HTML formatında sıfırlanarak başkaları tarafından tekrar kullanılabilecek halde sunulmuş.

Ukrayna’nın şehir ölçeklendirmesi hakkındaki verileri çeşitli kentsel istatistiksel verilere erişebilmenin yanı sıra kayıtlı olan kullanıcılara API’leri aracılığıyla indirme seçeneği de sunuluyor. Çeşitli kamu kaynaklarından gelen şehir ölçüm verileri görselleştirilmesi de platformu zenginleştiren bir başka detay.

Etkileşimli harita üzerinde bölgeler çeşitli durumlarına göre siyah (teklif işaretçisi), yeşil (düşük maliyetli), sarı (ortalama tutar), kırmızı (yüksek fiyat) ve gri (teklif yok) gibi farklı renkteki işaretlemelerle sınıflandırılıyor.

Sağ sütunda yer alan: daire maliyeti, kiralık apartman, kamu hizmetleri tarifeleri, ulaşım, suç sağlık, kirlilik kaynakları, eğitim, sakinlerin değerlendirmesi, olaylar ve diğer başlıklar ise şehir ölçeklendirmesi hakkında daha detaylı ve sınırlandırılabilecek verilere erişimin mümkün olduğunu gösteriyor. Böylelikle başta Ukrayna vatandaşları olmak üzere, veri okur yazarı kişiler kendileri ve aileleri için en doğru yaşam yerini bu açık verilerden faydalanarak seçebiliyor. Bütçelerine ve sosyal yaşamlarına uygun bir bölgede yaşamayı tercih edebiliyorlar.

Söz konusu açık veri projesini ve daha fazlasını “Open Data Use Cases” yani “Açık Veri Kullanım Senaryoları” olan web sitesinde bulabilirsiniz. ODUC, şehirlerin farklı kategoriler altındaki açık erişim hikâyelerinin yer aldığı bir açık erişim platformu. Dört farklı kategori altında farklı şehirlerin açık erişim senaryoları bu platform altında bulabilirsiniz. Kategoriler alfabetik, bölgesel, sektörel ve makine öğrenmesi olarak belirlenmiş ve çalışmalar hakkında özet bilgiler sunuluyor.

Görsel Kaynak: Wikipedia

Açıklama: Bu içerik açık veri gönüllüsü Hayrun Nisa ÇETİN tarafından kaleme alınmıştır.

Paylaşın