Yerel Yönetimler Açık Veri Endeksi – 2023” Tanıtım Toplantısına Davetlisiniz!”

İlkini 2022 sonunda kamuoyu ile paylaştığımız Yerel Yönetimler Açık Veri Endeksi‘nin 2023 sonuçlarını, Harvard Business Review Türkiye‘nin desteğiyle 10 Ocak 2024 saat 14.30’da sizlerle buluşturuyoruz. 

Yerel Yönetimler Açık Veri Endeksi; Türkiye’deki açık veri çalışmalarına farkındalık oluşturmak, açık veri portalına sahip yerel yönetimlerin hem şeffaflık ve hesap verilebilirlik hem de açıklık kültürünün yaygınlaşması için öncü olduklarını göstermek ve hazırlanan değerlendirme kriterleri ile yargılayıcı değil teşvik edici olmak amacıyla Açık Veri ve Teknoloji Derneği tarafından hazırlanan bir gösterge araştırmasıdır. 

Türkiye Açık Veri Endeksi Raporu’nda Neler Var?

Yerel Yönetimler Açık Veri Endeksi – 2023 raporunda açık veri portalına sahip 12 Büyükşehir Belediyesi (Alfabetik sıraya göre; Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Ordu ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi) ve 5 İlçe Belediyesi’nin (Alfabetik sıraya göre; Beyoğlu, Eyüpsultan, Kadıköy, Küçükçekmece ve Tuzla İlçe Belediyesi) hazır olma, uygulama ve etki boyutlarında gösterdikleri performans ortaya konulmaktadır.

Bu amaç ve hedeflerle; Yerel Yönetimler Açık Veri Endeksi motivasyonunu dört başlıkta sıralayabiliriz;

  1. Verilerini uluslararası standart ve kullanılabilirliğe uygun şekilde açmak için çalışan ve varsayılan olarak açık olmayı hedefleyen yerel yönetimleri teşvik etmek,
  2. Hesap verilebilirlik, yenilikçilik ve sosyal etki için açık verinin nasıl yayınlandığına ve kullanıldığına dair Türkiye çapında ölçüm ve analiz yapmak,
  3. Yerel yönetimler arasında rekabete imkan verecek karşılaştırmalı bir endeks hazırlamak,
  4. Verilerini hiç açmamış olan yerel yönetim organizasyonlarına ilham vererek, ülkemizdeki açık veri sistemlerinin yaygınlaşmasını sağlamak.

Araştırma sonuçlarının hem verileri açma iradesini arttırma hem de veri kaynaklarının geliştirilmesine imkan vereceğine inanıyor ve sizi 10 Ocak 2024 Çarşamba günü saat 14:30’da başlayacak tanıtım etkinliğimize davet ediyoruz.

Etkinlik Programı

Harvard Business Review Türkiye‘nin desteğiyle düzenlediğimiz çevrimiçi tanıtım toplantısı, HBR Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Serdar Turan’ın açılış konuşmasıyla başlayacak ve AVTED Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Eren ile AVTED Açık Veri Endeksi Proje Yürütücüsü Dr. Fatih Sinan Esen tarafından “Yerel Yönetimler Açık Veri Endeksi” sonuçlarının paylaşılmasıyla devam edecektir.

Son oturumda ise Av. Arabulucu ve AVTED Genel Sekreteri Okşan Gülşen Kömürcü moderatörlüğünde, Gülhan Saruhan (İzmir Büyükşehir Belediyesi Entegre Sistemler Şube Müdürü), Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin (Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Ankara Kent Konseyi başkan V. ) ve Dr. Fatih Gündoğan (Akıllı Şehirler Uzmanı) kent yaşamımız ile açık veri ilişkisini ele alacaklardır.  

Buraya tıklayarak tanıtım toplantımıza kayıt olabilir, sorularınızı paylaşabilir ve raporumuza erişebilirsiniz.

Ön bilgilendirme için www.acikveriendeksi.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

14:30 – HBR Perspektifi

Serdar Turan – HBR Türkiye, Genel Yayın Yönetmeni

14:45 – Yerel Yönetimler Açık Veri Endeksi – 2023 Sonuçları

Bilal Eren – AVTED, Yönetim Kurulu Başkanı

Dr. Fatih Sinan Esen – AVTED, Açık Veri Endeksi Proje Yürütücüsü

15:10 – Panel: Kentler Için Açık Veri

Av. Arabulucu Okşan Gülşen Kömürcü (AVTED Genel Sekreteri) – Moderatör

Gülhan Saruhan – İzmir Büyükşehir Belediyesi Entegre Sistemler Şube Müdürü

Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin – Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Ankara Kent Konseyi başkan V. 

Dr. Fatih Gündoğan – TekhneLogos Genel Müdürü

Paylaşın